Pearson Online English ile ilgili aklınıza takılan herşeyi bu videoda bulabilirsiniz.

 • Programı Nasıl Kullanırım?

 • Pearson Online English’i nasıl kullanırım?

  Pearson Online English, kişiye özeldir. Yani İngilizceyi ne için öğrenmek istiyorsanız, onun için öğrenirsiniz! Programdan maksimum düzeyde faydalanmak için birkaç temel noktayı bilmeniz gerekiyor. Bu temel noktaların hepsini uygulamanızı ve istediğiniz sonuçları elde etmek için Pearson Online English’i haftada en az üç saat kullanmanızı öneririz.

  Daha detaylı bilgi için:
  Pearson Online English’teki dersleri ve alıştırmaları nasıl kullanırım?
  Pearson Online English’teki Canlı Dersleri (Tutoring) nasıl kullanırım?
  Pearson Online English’te dersler dışında nasıl pratik yapabilirim?
  Performansımı ve ilerlememi nereden görebilirim?

 • Pearson Online English’teki dersleri ve alıştırmaları nasıl kullanırım?

  Üniteleriniz, Pearson’ın ortak çalıştığı medya kuruluşlarından alınan güncel ve yeni içerikler ile her gün güncellenir. Her dersin içerisinde üç veya dört alıştırma bulunur. Bu alıştırmalar, hedeflerinize ve son performansınıza göre sürekli değişir. Bu sayede ilginizi hiç kaybetmezsiniz!

  Pearson Online English’teki dersleri ve alıştırmaları nasıl kullanırım?

 • İngilizcem başlangıç (beginner) seviyesinde olsa bile Pearson Online English’i kullanabilir miyim?

  Evet! Pearson Online English, İngilizcesi başlangıç seviyesinde olan kişiler için de uygundur. Peki, bu seviyedeki kullanıcıları nasıl destekliyoruz?

  • Öncelikle programdaki dersler; resimler, tweetler, basit haber makaleleri ve diyaloglardan oluşur
  • Beginner’s Guide (Başlangıç Seviyesi için Kılavuz) içerisinde, başlamanıza yardımcı olmak amacıyla İngilizce dilbilgisinin temel noktaları anlatılır. Beginner’s Guide, Practice (Uygulama) kısmının altındaki Grammar Guide (Dilbilgisi Kılavuzu) içerisinde, konu listesinin en yukarısında yer almaktadır.
  • Pearson Online English öğretmenleri, başlangıç seviyesindeki kullanıcılarla çalışmak üzere eğitim almışlardır, o nedenle grup derslerine ya da birebir özel derslere katılmaktan çekinmeyin.
  • Programda yeni başlayanlar için özel üniteler de bulunuyor. Programa "Beginner 1: Introductions (Başlangıç Seviyesi 1: Tanışma) ünitesi ile başlayın. Bu ünite, sırasıyla bitirmeniz gereken 17 dersten oluşur ve yeni başlayanlara dilbilgisi ve kelime bilgisinin genel yapısını göstermek ve pratik imkânı vermek üzere tasarlanmıştır. Toplam 11 başlangıç ünitesi mevcuttur. İlk üniteyi etkinleştirmek ve sonrasında diğer ünitelerle devam etmek için ünite kataloğunu ziyaret edin. Ünite kataloğuna, sol gezinti panelinde yer alan add new units (yeni ünite ekle) butonuna basarak ulaşabilirsiniz.

  Kursunuzun, kendi seviyenize uygun olduğundan emin olmak için lütfen Proficiency Assessment’ı (Seviye Belirleme Testini) yapın. Testi yaptıktan sonra seviyenizle ilgili hala sorularınız varsa, yardım için bir Pearson Online English Koçu ile bağlantıya geçebilirsiniz.

 • Pearson Online English’i akıllı telefonum üzerinde nasıl kullanırım?

  Kursunuza, internete bağlı bir cihaz üzerinden, istediğiniz her zaman kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamamız, web üzerindeki kurs aktiviteleriniz ile senkronize olur. Dolayısıyla, ilerlemeniz her yerde aynı şekilde kaydedilir. Ayrıca, yalnızca mobil uygulama için tasarladığımız bazı eğlenceli özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

 • Pearson Online English, gelişmemi nasıl sağlayacak?

  Pearson Online English, tam olarak ne çalışmanız gerekiyorsa size onu sunarak gelişmenize yardımcı olur. Kursunuzun zorluk derecesi, performansınıza göre otomatik olarak ayarlanır. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken tek şey, size sunulan materyaller üzerinde düzenli olarak pratik yapmak! Daha hızlı ilerleyebilmek için, daha çok grup derslerine ve birebir derslere katılmanızı tavsiye ederiz.

  İlerlemeniz hakkında herhangi bir sorunuz olursa, poe.support@pearson.com adresinden Pearson Destek görevlileriyle bağlantıya geçebilir, doğru yolda ilerlediğinizden emin olabilirsiniz.

 • Ünite nedir?

  Üniteler derslerden oluşur ve belirlenen konular ile ilgili yeni içeriklerle sürekli güncellenir. Derslerin arasında pop quiz dediğimiz kısa sınavlar yer alır. Ünitenin en sonunda ise başarı testi (achievement test) yapılır. Ünitelerinizi, programın ana sayfasında görebilirsiniz. Aynı anda en fazla üç ünite etkinleştirebilirsiniz. Ancak kurs boyunca istediğiniz kadar ünite bitirebilirsiniz.

 • Ünitelerimi nasıl seçerim?

  Kursunuz, en başta seçtiğiniz hedef ve ilgi alanlarınıza göre belirlenen üç ünite ile başlar. Bu üniteleri değiştirmek isterseniz, Unit Catalog’u (Ünite Kataloğunu) ziyaret edin ve listelenen konulara göz gezdirin. Beğendiğiniz ünite üzerine tıkladığınızda, mevcut ünitelerinizden birini bu ünite ile değiştirmeniz istenecektir, çünkü aynı anda en fazla üç üniteyi etkinleştirebilirsiniz. O anda aktif olan bir ünitenizi bu yeni ünitelerden biriyle değiştirdiğiniz zaman, mevcut ünitenize ait geçmiş bilgiler kaybolacaktır. O nedenle ünite değiştirmeyi gerçekten isteyip istemediğinize iyi karar verin! Üniteyi değiştirmek için, beğendiğiniz üniteyi seçin, ‘activate this unit’ (bu üniteyi etkinleştir) butonuna basın, sol taraftaki aktif ünitelerinizden hangisini bu ünite ile değiştirmek istiyorsanız onun altındaki ‘replace this unit’ (bu üniteyi değiştir) butonuna basın, biraz bekleyin ünite değişecektir.

  Ünitelerimi nasıl seçerim?
 • Aynı ünite neden tekrar çıkıyor?

  Eğer yalnızca tek bir üniteniz varsa, bu üniteyi tamamladığınız zaman etkin kalacaktır. Kenar çubuğunuzda kalacağı için aynı ünite ‘tekrar ediyormuş’ gibi görünebilir ama aslında içeriği sürekli güncellenir ve günlük olarak yeni dersler eklenir. Üniteleri her açışınızda içerisinde yeni dersler görürsünüz, aynı ders hiçbir zaman ikinci kez karşınıza çıkmaz! Eğer seçtiğiniz ünite, ilginizi çeken ve hoşunuza giden bir üniteyse, değiştirmenize hiç gerek yok, içeriğindeki dersler sürekli yenileneceğinden çalışmaya devam edebilirsiniz.

 • Kaç ünite bitirmeliyim?

  Gelişme kaydetmek için, haftada 6 ila 13 ders bitirmenizi ve bunun yanı sıra WordBank (Kelime Bankası), Grammar Guide (Dilbilgisi Kılavuzu) ve Tutoring (Canlı Dersler) bölümlerinde de zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. Tek bir ünite üzerinde de çalışmaya devam edebilirsiniz, aynı anda birden fazla üniteyi de yapabilirsiniz. Kursunuz, istediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için esnek olarak tasarlanmıştır.

 • Hangi üniteler seviyeme uygundur?

  Beginner English (Başlangıç İngilizcesi) üniteleri, yeni başlayanlar için uygundur. Practice my English test (İngilizce Pratiği Yap testi) ve Finance (Finans) üniteleri daha ileri seviyedeki kullanıcılar için uygundur. Ancak, ünitelerin çoğu seviyenize adapte olur. O nedenle, en yüksek verimi almak için, ilginizi çeken üniteleri seçin; kursunuz otomatik olarak seviyenize göre ayarlanacaktır.

  İpucu:

  Pearson Online English’in canlı grup derslerinde, ünitelerdeki konulara paralel konular işlenir. Sol taraftaki gezinti panelinde Tutoring (Canlı Dersler) sekmesini ziyaret ederek şuanda üzerinde çalıştığınız ünitelerle ilgili derslere katılabilirsiniz. Dersin çok hoşunuza gideceğini ve çok güzel fikirlerle katkıda bulunacağınıza inanıyoruz!

 • Sitenin dilini Türkçe yapabilir miyim?

  Dünyanın farklı ülkelerinden dil uzmanları, yeni bir dil öğrenirken, her şeyiyle ve yalnızca o dile maruz kalmanın en etkili yöntem olduğu görüşündedir. Başlangıç seviyesinde iseniz, menüyü anlamak en başta zor gelebilir ama üzerinde biraz zaman geçirip programa daha aşina olduktan sonra sizden ne istendiğini çok net anlayacaksınız. Bu etapta İngilizce-Türkçe sözlük kullanmamanız önerilir. Ancak yine de talimatlardaki her şey size çok yabancı geliyor ve alıştırmalarda ne yapmanız gerektiğini anlamakta çok zorlanıyorsanız, yalnızca talimatlar için online sözlüklerden yardım alabilirsiniz.

  Yine de Türkiye’de bu alanda doğabilecek ihtiyaçtan dolayı ileriki zamanlarda programın yalnızca talimatlar kısmı için bir Türkçe arayüzü de hazırlanacaktır. Şuanda arayüz çalışmalar devam etmektedir.

 • Performansımı ve ilerlememi nereden görebilirim?

  İlerlemeniz her gün takip ediliyor! İyi olduğunuz ve geliştirmeniz gereken alanları Performance (Performans) sayfasından görebilirsiniz.

  Buradaki bilgileri kullanarak, her çalışmanızdan sonra kursunuz seviyenize göre adapte ediliyor. Bu sayede sizin için en etkili müfredat üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

  Ayrıca her üç ayda bir, Proficiency Assessment’ı (Seviye Belirleme Testini) yeniden yapmanız gerekiyor. Bu test, genel olarak İngilizce yetkinliğinizi ölçer. Kursa başlar başlamaz bu testi yapmanızı öneririz. Bu sayede kursa başladığınızda hangi seviyede olduğunuzu öğrenebilir, her üç ayda bir testi tekrarladığınızda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.

  Performansımı ve ilerlememi nereden görebilirim?
 • Pearson Online English’te üniteler haricinde pratik yapabilir miyim?

  Üniteleriniz haricinde pratik yapmak istiyorsanız, bu da mümkün. Sol taraftaki gezinti panelinde Practice (Uygulama) kısmına girin. Burada karşınıza birbirinden farklı dersler çıkacak. Bu dersler, Videos (Videolar), Songs (Şarkılar), Conversations (Diyaloglar), Articles (Makaleler) ve Photos (Fotoğraflar) olmak üzere farklı kategorilere ayrılmıştır. Belli bir kategoride pratik yapmak istiyorsanız, Practice bölümü tam size göre!

  Pearson Online English’te üniteler haricinde pratik yapabilir miyim?

  Ayrıca, Practice kısımdan kendi kelime listenizi görebilir ve gramer çalışması yapabilirsiniz. Bunun için Word Bank (Kelime Bankası) ve Grammar Guide (Dilbilgisi Kılavuzu) kısımlarına girin.

  Pearson Online English’te üniteler haricinde pratik yapabilir miyim?
 • Ünitelerimi bitirince ne yapmalıyım?

  Aktif olan ünitelerinizin hepsini bitirdiğinizde yeni üniteler seçebilir ya da aynı üniteler içerisinde yeni derslerle devam edebilirsiniz. Kursunuz dâhilinde istediğiniz kadar ünite yapabilirsiniz. Ne kadar fazla ünite ve ders tamamlarsanız, o kadar fazla gelişirsiniz. Ünitenizi bitirdikten sonra iki seçeneğiniz var. Eğer bitirdiğiniz ünitenin konusu çok ilginizi çeken bir konuysa, aynı konuyla devam edebilirsiniz ya da yeni üniteler seçebilirsiniz. Aynı üniteyle devam etmeye karar verirseniz, ünite konusu aynı kalır ancak içerisindeki dersler değişir. Sürekli pratik yapmanıza olanak vermek için üniteleriniz günlük olarak güncellenir. Dolayısıyla karşınıza her zaman yeni ve güncel içerikler çıkar. Yani aynı üniteyle istediğiniz kadar ders yapabilirsiniz! Ünitenizi değiştirmek isterseniz, yeni ünite seçmek için Unit Catalog’u (Ünite Katoloğunu) ziyaret edin. Ünite kataloğuna, sol gezinti panelinde yer alan add new units (yeni ünite ekle) butonuna basarak ulaşabilirsiniz. Aynı anda en fazla üç üniteyi etkinleştirebilirsiniz. Bitirdiğiniz tüm üniteleri ve testlerden aldığınız puanları görmek için, Performance (Performans) sayfasını ziyaret edin.

 • Word Bank’i (Kelime Bankasını) nasıl kullanırım?

  My Word Bank’e girerek, öğrendiğiniz yeni kelimeleri gözden geçirebilir, sol üst köşedeki ‘study these words’ (bu kelimeleri çalış) butonuna tıklayarak hafıza kartları ile kelime bilginizi sınayabilirsiniz.

 • Çalışma süremi nereden takip edebilirim?

  Derslerinizdeki alıştırmaları yaparken geçirdiğiniz süre, Performance (Performans) sayfasında kaydedilir. Sayfanın üst köşesinde ‘Spotlight’ başlıklı bir kutu göreceksiniz; bu kutu içerisinde kaç alıştırma yaptığınız ve bu alıştırmaları cevaplarken ne kadar süre harcadığınız gösterilir. Spotlight’ta gösterilen sürelere, makaleleri okurken ya da diyalogları ve ses kayıtlarını dinlerken harcadığınız zaman dâhil değildir. Okuma ve dinleme kısımlarını kendi hızınıza göre yapmalısınız. Okuma veya dinleme için ihtiyacınız olan süre ne kadarsa o süreyi kullanın. Bu, çalışma süresi hesaplamasını etkilemez. Spotlight kutusunu düzenli olarak kontrol edin; çünkü bu kutu, tamamladığınız alıştırmaların sayısını daha güncel tutabilmek için 90 günde bir yenilenir.

 • Bir dersi nasıl tekrarlarım?

  Öğrenmenin en iyi yolu, yeni dersler yaparak devam etmektir. Sürekli aynı derse takılmanızı tavsiye etmiyoruz. Yeni dersler yaparak, ilginizi ve motivasyonunuzu korursunuz. Ancak, illa ki bir dersi tekrarlamak istiyorsanız, bu da mümkün. Ünite başlangıç ekranının hemen alt kısmında, derslerle ilgili ilerlemenizi gösteren lacivert kısımda bitirmiş olduğunuz ve tekrarlamak istediğiniz derse tıklayın, altta beliren ekranda ‘Practice this lesson again’ (bu dersi tekrar yap) butonuna tıkladığınızda dersiniz tekrar başlayacaktır. Tekrarladığınız derslerden aldığınız puanlar, Performance (Performans) sayfasında yer alan genel beceri puanlarınıza (skill scores) eklenir.

  Bir dersi nasıl tekrarlarım?
 • Kursu ne kadar sürede bitirmeliyim?

  Pearson Online English esnek bir kurstur. O nedenle belirli bir tamamlanma süresi yoktur. İhtiyaçlarınıza göre, kursunuz üç ay da sürebilir, altı ay da, bir yıl da… Bu süreler içerisinde, gerektiği kadar ünite ve ders yapabilirsiniz. Seviyenize bağlı olarak, gelişme göstermek için haftada 6 ila 13 ders yapmanızı tavsiye ederiz. Çalıma planınızda belirtilen çalışma süresi tavsiyelerine uyarsanız, üç ay içerisinde bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz.

 • Programa Pearson Online English mobil uygulaması üzerinden de ulaşabilir miyim?

  Evet! Pearson Online English hesabınız, hem web hem de iOS veya Android işletim sistemli mobil cihazınız üzerinde çalışır. Tek yapmanız gereken, Apple store ya da Google Play’de arama kısmına Pearson Online English yazarak uygulamayı indirmek ve hesap bilgilerinizi (kullanıcı adı ve şifre) girmek.

 • Mobil uygulamasında kursun hangi özellikleri kullanılabiliyor?

  Tüm dersler ve alıştırmalar, web ve mobil cihazlar arasında senkronize olur. Kursunuzun diğer özellikleri yalnızca bilgisayar üzerinde kullanılabilir. Mobil cihazlar üzerinde canlı derslere katılım mümkün değildir. Ancak birebir canlı dersiniz için rezervasyon yapabilirsiniz.

  Ayrıca programın yalnızca iOS işletim sistemli mobil cihazlara özel bir özelliği mevcuttur. Eğer iTunes’unuzdaki kütüphanenizde şarkı bulunuyorsa, programdaki Practice (Uygulama) kısmındaki Songs (Şarkılar) kısmı, kütüphanenizdeki şarkılarla senkronize olur ve sevdiğiniz şarkılar üzerinden pratik yaparak öğrenmenize devam edebilirsiniz!

 • Beginner (Başlangıç Seviyesi) ünitelerini nasıl yaparım?

  Başlangıç seviyesinde olanlar için programda 11 adet Beginner ünitesi bulunur. Bu üniteleri sıra sıra yapmak en iyisidir. Bu sayede İngilizce’nin temel bölümlerini belli bir yapının içerisinde çalışabilirsiniz. Öncelikle, Unit Catalog (Ünite Katoloğuna) girerek, üniteler arasında “Beginner 1: Introductions” (Başlangıç Ünitesi 1: Tanışma) ünitesini bulun ve etkinleştirin. Ünite kataloğuna, sol gezinti panelinde yer alan add new units (yeni ünite ekle) butonuna basarak ulaşabilirsiniz.

  Her başlangıç ünitesinde ortalama 15 ders bulunur. Bu ünitelerin her birini, zaman ayırarak iki saat gibi bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. “Beginner 1: Introductions” (Başlangıç Ünitesi 1: Tanışma) ünitesini bitirdikten sonra, tekrar Unit Catalog (Ünite Katoloğu) sayfasına gidin ve “Beginner 2: Introductions” (Başlangıç Ünitesi 2: Harfler) ünitesini etkinleştirin. Aynı anda en fazla üç ünite etkinleştirebildiğiniz için, üç Beginner ünitesini de buradan aynı anda etkinleştirebilirsiniz. 11 ünitenin tamamını yapana kadar üniteleri etkinleştirmeye devam edin.

  Başlangıç seviyesine özel birebir ders rezervasyonu yapabileceğinizi ya da grup derslerine katılabileceğinizi unutmayın. Bu sayede konuşma ve dinleme becerilerinizi çok daha iyi geliştirebilirsiniz.

  Beginner (Başlangıç Seviyesi) ünitelerini nasıl yaparım?
 • Canlı Dersler ve Konuşma Pratiği

 • Pearson Online English’teki canlı dersleri nasıl kullanırım?

  Pearson Online English kursunuzda, canlı birebir dersler ve grup dersleri mevcuttur. Bu dersler sayesinde konuşma, telaffuz ve diyalog becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

  Canlı Birebir Dersler

  İstediğiniz öğretmeni seçerek birebir ders için rezervasyon yapabilirsiniz. Birebir yapacağınız bu canlı derslerde, istediğiniz konuyu seçebilir ya da telaffuz, dilbilgisi, mülakat gibi farklı beceriler üzerinde öğretmeninizle birlikte çalışabilirsiniz. Öğretmeniniz, programda en son yaptığınız dersleri ve alıştırmaları görebildiğinden, kendinizi geliştirmeniz gereken alanlarda size yardımcı olur. Haftada en az bir kez birebir ders yapmanızı öneririz. Birebir derslere nasıl rezervasyon yapacağınızı görmek için burayı tıklayın. Birebir derslere nasıl katılacağınızı görmek için ise burayı tıklayın.

  Canlı Grup Dersleri

  Daha çok konuşma pratiği yapmak istiyorsanız, canlı grup derslerine de katılabilirsiniz. Grup dersleri, her gün farklı saatlerde ve farklı konularda bir liste halinde karşınıza gelir. Dersler, sertifikalı ve anadili İngilizce olan bir öğretmen ile yapılır ve her derste ayrı bir konu işlenir. Grup derslerine katılım en fazla 9 kişi ile sınırlıdır ve ücretsizdir. Tüm Pearson Online English kullanıcıları istedikleri kadar grup dersine katılabilir. Grup derslerine nasıl katılacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın.

 • Canlı birebir derslere nasıl rezervasyon yapabilirim?

  Canlı birebir dersler, kursun çok önemli bir parçasıdır. Anadili İngilizce olan öğretmenlerimizden birine birebir ders rezervasyonu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  Sol taraftaki gezinti panelinde Tutoring (Canlı Dersler) butonuna tıklayın ve alttaki seçeneklerden Private Sessions (Birebir Dersler) sayfasını açın. Bu sayfa üzerinde sağ alt köşedeki Get Started (Başlayın) butonuna tıklayın.

  Canlı birebir derslere nasıl rezervasyon yapabilirim?

  İlk önce dersi ne kadar süreyle, hangi tarihte ve saat kaçta almak istediğinizi belirtmelisiniz. Dersleri 15, 30, 45 veya 60 dakika süreyle alabilirsiniz. Tüm birebir dersler için en az 24 saat öncesinden rezervasyon yapılmalıdır. Uygun tarihlerin hepsini görmek için oklara tıklayabilirsiniz.

  Canlı birebir derslere nasıl rezervasyon yapabilirim?

  Sonraki adımda, öğretmeninizi seçin. Öğretmeninizin uygun saatlerine göre, tercih ettiğiniz saati seçin. Farklı öğretmenlerle ders yapabilirsiniz, o yüzden birkaç farklı öğretmen deneyin.

  Canlı birebir derslere nasıl rezervasyon yapabilirim?

  Dersin süresini, tarihini ve saatini seçtikten sonra, dersin türünü seçin. 5 farklı türde birebir ders alabilirsiniz: Grammar (Dilbilgisi), Conversation (Diyalog), Communication (İletişim), Role Play (Rol Çalışması) ve Writing (Yazma). Öğretmeniniz, dersi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyecektir.

  Canlı birebir derslere nasıl rezervasyon yapabilirim?

  Rezervasyon için gerekli adımları tamamladıktan sonra, öğretmeninizden rezervasyonun teyit edildiğini gösteren bir e-posta alacaksınız.

  Birebir dersinize nasıl katılacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın.

 • Rezervasyon yaptırdığım birebir dersime nasıl katılabilirim?

  Birebir ders rezervasyonunuzu yaptıktan sonra artık öğretmeninizle bir araya gelebilirsiniz. 

  Sol taraftaki gezinti panelinde Tutoring (Canlı Dersler) butonuna tıklayın ve alttaki seçeneklerden Private Sessions (Birebir Dersler) sayfasını açın.

  Rezervasyon yaptırdığım birebir dersime nasıl katılabilirim?

  Rezerve ettiğiniz dersi, saatiyle birlikte sol üst köşede görebilirsiniz. Dersin başlamasına 5 dakika kala, kutunun içerisinde "Launch Video Chat" (Görüntülü Konuşmayı Başlat) butonu belirecek.

  ÖNEMLİ: Bu noktadan itibaren 15 dakika içerisine bağlantı yapmazsanız, öğretmeniniz derse katılmadığınızı bildirecek ve kredileriniz hesabınıza iade edilmeyecektir.

  Rezervasyon yaptırdığım birebir dersime nasıl katılabilirim?

  Canlı birebir ya da grup derslerine ilk katılımınızda, görüntülü konuşma programımızı kullanabilmek için bir plug-in (eklenti) indirmeniz istenecek. İndirmek için, karşınıza çıkan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  Plug-in’i de yükledikten sonra derse hazırsınız! "Launch Video Chat" (Görüntülü Konuşmayı Başlat) butonuna tıklayın. Karşınıza yeni bir pencere çıkacak. Dersinizi bu pencere üzerinde yapacaksınız. Burada Join (Katıl) butonuna tıklayın, ses ve video bağlantısına izin vermeniz istenecek. Buradaki ilk seçenek olan "Send and Receive" (Gönder ve Kabul Et) butonuna tıklayın, bağlanmış olacaksınız!

  Rezervasyon yaptırdığım birebir dersime nasıl katılabilirim?

  Bağlanmakta sorun yaşıyorsanız, e-postanızı kontrol edin, derse doğrudan katılım sağlamak için bir link bulacaksınız.

 • Canlı grup derslerine nasıl katılırım?

  Canlı grup dersleri, konuşma ve dinleme becerilerinizi pratik etmek için çok faydalıdır. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerimiz, akıcı ve doğru cümlelerle konuşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu derslere katılarak dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar da edinebilirsiniz! Grup derslerine yer ayırtmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  Sol taraftaki gezinti panelinde Tutoring (Canlı Dersler) ikonuna tıklayın ve alttaki seçeneklerden Group Sessions (Grup Dersleri) sayfasını açın.

  Canlı grup derslerine nasıl katılırım?

  Bu sayfada seviyenize uygun grup derslerinin bir listesini göreceksiniz. Kendinizi biraz daha zorlamak ya da biraz daha kolaydan almak isteyebileceğiniz de düşünüldüğünden seviyenizin bir altındaki ve bir üstündeki seviyeler için olan dersleri de göreceksiniz. Bu derslerden istediğinizi seçebilirsiniz. 

  Canlı grup derslerine nasıl katılırım?

  Derslerin tarih ve saatlerini de burada görebilirsiniz. Katılmak istediğiniz dersi seçin ve ‘Reserve a seat’ (Yer Ayırt) butonuna tıklayın. Yer ayırttığınız ders, sayfanın en üst kısmına taşınacak ve butonun üzerinde ‘Reserved’ (Yeriniz Ayrıldı) yazacak. Dersin başlama zamanı geldiğinde, bu buton ‘Join Now’ (Şimdi Katıl) butonuna dönecek. Katılmak için bu butona tıklamanız yeterli! 


  Canlı grup derslerine nasıl katılırım?

  Canlı birebir ya da grup derslerine ilk katılımınızda, görüntülü konuşma programımızı kullanabilmek için bir plug-in (eklenti) indirmeniz istenecek. İndirmek için, karşınıza çıkan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. 


  Burada Join (Katıl) butonuna tıklayın, ses ve video bağlantısına izin vermeniz istenecek. Buradaki ilk seçenek olan "Send and Receive" (Gönder ve Kabul Et) butonuna tıklayın, bağlanmış olacaksınız! Grup derslerinde yer kısıtlaması mevcuttur, o nedenle zamanında katılmaya çalışın.

  Canlı grup derslerine nasıl katılırım? Canlı grup derslerine nasıl katılırım?
 • Canlı derslerde teknik sorunları gidermek (troubleshooting) için ipuçları

  Canlı derslerinizde teknik sorunlarla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir.

  Plug-ini (eklentiyi) yüklediniz mi?

  Canlı birebir ya da grup derslerine ilk katılımınızda, görüntülü konuşma programımızı kullanabilmek için bir plug-in (eklenti) indirmeniz istenebilir. Bu eklentiyi indirmek çok kolaydır.

  Bilgisayarınız ayrıca, ders ekranını görüntüleyebilmeniz için bir açılır pencereye izin vermenizi isteyebilir.

  Ders ekranı için görüntü ve ses özelliklerine izin verdiniz mi?

  Join (Katıl) butonuna tıkladığınızda, ses ve video bağlantısına izin vermeniz için bir pencere açılacak. Buradaki ilk seçenek olan "Send and Receive" (Gönder ve Kabul Et) butonuna tıklayın, ardından “Join” (Katıl) butonuna tıklayın. "Send and Receive" (Gönder ve Kabul Et) butonuna tıklamazsanız, hiçbir şey duyamazsınız!

  Canlı derslerde teknik sorunları gidermek (troubleshooting) için ipuçları

  Bilgisayarınızın ses ayarlarını kontrol ettiniz mi?

  Canlı ders deneyiminizden en iyi şekilde faydalanabilmek için, bilgisayarınızdaki mikrofon ve ses ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Öğretmeninizin ve diğer katılımcıların sizi net bir şekilde duyabilmesi için mikrofonlu bir kulaklık kullanmanızı tavsiye ederiz.

  İpucu: Derslere sessiz bir mekânda katılmanızı tavsiye ederiz. Arka plandaki her türlü gürültü (klima ya da vantilatör gürültüsü dâhil), ders ortamına yansıyabilir ve dikkat dağıtıcı olabilir.

  İnternet tarayıcınız açılır pencereleri engelliyor mu?

  İnternet tarayıcınızın açılır pencereleri engelleme gibi bir uygulaması varsa, ders ekranınız açılmayabilir. Tarayıcı ayarlarınızı kontrol edin ve açılır pencerelere izin verildiğinden emin olun.

  Sesi en iyi şekilde duyabilmek için kendi mikrofonunuzun sesini kapatın.

  Öğretmeninizi ve diğer katılımcıları iyi duyabilmek için, konuşmadığınız zamanlarda ders ekranı üzerindeki butona basarak mikrofonunuzun sesini kapatın. Mikrofonunuzu tekrar açmak için klavyede space (boşluk) tuşuna basmanız yeterlidir. Bu şekilde arka plandaki gürültüyü ve yankılanmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Ama mikrofon kapatma butonunu sürekli kullanmayın çünkü öğrenmenin en iyi yolu konuşmaktır!

  Canlı derslerde teknik sorunları gidermek (troubleshooting) için ipuçları

  Troubleshooting Siteleri

  Ders esnasında hiçbir şey duyamıyorsanız, aşağıdaki troubleshooting (teknik sorun giderme) sitelerini ziyaret edebilirsiniz: 

  Bilgisayarınız masaüstü mü dizüstü mü?

  Unutmayın; Pearson Online English’teki canlı dersler iPhone, Android ya da tabletler üzerinden yapılamaz. En azından şimdilik!

  Bağlanmakta sorun yaşıyorsanız, e-postanızı kontrol edin, derse doğrudan katılım sağlamak için bir link bulacaksınız.

 • Rezervasyon yaptırdığım birebir dersimi başka bir tarih ya da saate alabilir miyim veya iptal edebilir miyim?

  Dersinizi, ders başlamadan 24 saat öncesine kadar iptal edebilir ya da başka bir tarihe/saate alabilirsiniz. Bunun için, Private Sessions (Birebir Dersler) sayfasına gidin ve ‘My Schedule’ (Programım) butonuna basın. Ardından, hangi dersinizin tarih ve saatini değiştirmek istiyorsanız, o dersin üzerine basın ve "Cancel" (İptal Et) ya da "Reschedule" (Başka Tarihe Al) butonlarından birine basın. Dersinizi teknik sorunlardan dolayı kaçırdıysanız, lütfen yardım için destek ekibimizle iletişime geçin.

 • Neden birebir ders almalıyım?

  Birebir dersler, öğreniminizi hızlandırır. İngilizcede akıcı bir şekilde diyalog kurabilmek için sertifikalı öğretmenlerimiz ile ihtiyacınız olan konuşma ve telaffuz pratiğini yapabilirsiniz. Derslerde istediğiniz konuyu işleyebilir, performansınızı iyileştirmek için geribildirim alabilirsiniz. Aşağıda özel ders alan ve almayan iki öğrencinin performanslarının birbirinden ne kadar farklı olduğunu görebilirsiniz:

  Neden birebir ders almalıyım?
 • Başlangıç seviyesinde olsam da birebir ders alabilir miyim?

  Tabii ki! Pearson Online English öğretmenleri başlangıç seviyesindeki öğrencilerle de çalışma konusunda eğitimlidir. Öğretmeniniz başlangıç seviyesinde olduğunu görecek ve dersinizin zorluk derecesini ona göre ayarlayacak. Derslerde biraz heyecan duymanız son derece normaldir. Hatta bu heyecan öğrenme sürecinizi olumlu yönde etkiler. O yüzden heyecanlanmanız gayet güzel!

 • Tutoring (Canlı Ders) kredisi nedir?

  Kredi, Pearson Online English’in birebir dersler için para birimidir. 1 kredi 15 dakikaya karşılık gelir. Krediler, daha uzun ders yapmak için birleştirilebilir (Örnek: 2 kredi = 30 dakikalık ders).

  Tutoring (Canlı Ders) kredisi nedir?

  Tutor Center (Canlı Ders Merkezi) üzerinden kaç krediniz olduğunu görebilirsiniz. Kredi satın almak için İnteras Academy sitemiz üzerindeki interasacademy.com/hemen-basla.html linki ziyaret ederek alt kısımda yer alan ‘1 saat özel ders al’ butonuna basarak ilgili adımları takip edebilirsiniz. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde krediniz programınıza yüklenecektir.

  Sitemizde dersler bir saat üzerinden satın alınabilmektedir. Ancak satın aldığınız bir saati yani 60 dakikayı dört parçaya bölerek minimum 15 dakikalık dilimler halinde kullanabileceğiniz gibi, 30 dakika ya da 45 dakika gibi seçenekler halinde de kullanabilirsiniz.

  Unutmayın; grup dersleri ücretsiz olduğundan kredi gerektirmez!

 • Canlı grup derslerinde kredi kullanılıyor mu?

  Grup derslerinde kredi kullanımına gerek yoktur. Çünkü bu dersler tüm Pearson Online English kullanıcıları için sınırsız ve ücretsizdir. Hemen Tutoring (Canlı Dersler) sayfasını ziyaret ederek bugünkü derslerin listesine bakın ve birine katılın!

 • Pearson Online English'in canlı dersleri ne kadar sürüyor?

  Birebir dersler en az 15 dakika, en fazla 60 dakika sürmektedir. Rezervasyon yaparken, 15 dakika, 30 dakika, 45 dakika veya 60 dakika seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

  Pearson Online English'in canlı dersleri ne kadar sürüyor?

  Grup dersleri ise 30 veya 60 dakika sürmektedir. Tutoring (Canlı Dersler) sayfasında, Group Sessions (Grup Dersleri) kısmından grup dersleri listesini tarih ve saatleriyle birlikte görüntüleyebilirsiniz.

 • Canlı derslere katılmak için hangi zaman dilimini kullanmalıyım?

  Sol taraftaki gezinti panelinde, e-posta adresinizin yazdığı ayarlar ikonuna bastığınızda, bu ikonun hemen alt kısımda çıkan Account (Hesabım) sayfasından zaman diliminizi ayarlayabilirsiniz. Bu sayfadaki time zone (zaman dilimi) kısmının yan tarafında aşağıya doğru açılan menüden Turkey (Türkiye) seçeneğini seçmelisiniz. Seçiminizden sonra karşınıza yalnızca bu zaman diliminde uygun olan canlı birebir ve grup dersleri çıkacaktır.

 • Canlı derslere mobil cihazlarım üzerinden katılabilir miyim?

  Tüm canlı birebir ve grup derslerine, yalnızca masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızda web üzerinden katılabilirsiniz. Mobil cihazlardan katılım mümkün değildir. Çünkü mobil cihaz kullanmak yerine bir bilgisayar başında oturmak, sabit bir yerde herhangi bir bölünme olmadan tamamen derse odaklanmanızı sağlar. Bu sayede derslerden maksimum fayda elde edersiniz ve daha etkin öğrenirsiniz.

 • Pearson Online English’teki canlı derslere katılabilmek için sistem gereklilikleri nelerdir?

  Katılım deneyiminizin en iyi şekilde yaşamanız için, aşağıdaki işletim sistemleri ve internet tarayıcılarını kullanmanızı öneririz:

  İşletim Sistemleri:

  • Windows: Windows 8, Windows 7 SP1 ve üstü, Windows Vista SP2 ve üstü, Windows XP SP3 ◦Mac: OS X 10.6 ve üstü
  • Linux: Aşağıdaki özellikleri destekleyen, ◾ Red Hat Enterprise Linux 6 ve üstünün 64-bit versiyonları
  • Fedora 12 ve üstü ve
  • 64-bit Ubuntu (12.04 LTS ve üstü)

  [Not: Şuanda Linux’ta yalnızca 64 bit versiyonlar desteklenmektedir]

  [Not: Citrix XenApp gibi sanal ortamlar desteklenmemektedir ]

  Internet Tarayacıları: 

  • Mozilla Firefox 13.0 ve üst
  • Google Chrome 10.0 ve üstü
  • Apple Safari 5.0 ve üstü (yalnızca OS X)
  • Microsoft Internet Explorer 8 ve üstü

  Not: Pearson Online English’teki canlı derslere mobil cihazınızdan ya da tabletinizden katılamazsınız.

 • Canlı Grup Derslerinde Davranış Kuralları

  Canlı grup dersleri, İngilizce konuşma pratiği yapmanın ve dünyanın farklı yerlerinden yeni insanlarla tanışmanın çok güzel bir yoludur. Aşağıda bu derslerin herkes için keyifli ve faydalı geçmesi için bir takım kurallar yer alıyor. Bunları okumanızı rica ederiz.

  Canlı Grup Derslerinde Davranış Kuralları

  • Pearson Online English’teki canlı grup derslerine katılıyorsanız, aşağıda listelenen noktalara dikkat ederek öğretmeninize ve derse katılan diğer öğrencilere karşı saygılı olmayı kabul etmiş olursunuz:
  • Derse zamanında katılmalı ve dersin sonuna kadar ayrılmamalısınız.
  • Konuşma sırası sizde değilken, arka plandaki gürültülerin dersi bölmemesi için mikrofonunuzun sesini kapatmalısınız.
  • Öğretmen ya da başka bir katılımcı konuşurken, konuşmaya başlamadan önce sözlerini bitirmelerini beklemelisiniz.
  • Ders esnasında herkesin konuşma fırsatının eşit olduğunu unutmamalısınız.
  • Başkalarını rahatsız edecek bir dil kullanmamalı; din karşıtı söylemler, cinsel içerikli ifadeler, kaba ve şiddet içerikli sözlerden kaçınmalısınız.
  • Kimsenin ırkı, dini ya da ülkesi ile ilgili saygısız ifadeler kullanmamalısınız.
  • Derse gömlek, tişört, pantolon gibi uygun kıyafetlerle katılmalısınız.
  • Ders esnasında, hem kendi dikkatinizi hem de katılımcıların dikkatini dağıtmaması için cep telefonunuzun sesini kısmalısınız.
  • Sınıf ortamı İngilizceyi öğrenmek ve konuşma pratiği yapmak için en doğru yerdir; bu nedenle dersler esnasında mümkün olduğunca konuşun ve yazın.
  • Pearson Online English’in metodolojisi, yetişkinler için tasarlanmış olup, canlı grup dersleri 13 yaş ve üstü kişiler için uygundur.

  Tekrar etmek isteriz: Canlı grup dersleri küçük çocuklara uygun değildir. Bu konularla ilgili sorularınızı ya da yorumlarınızı poe.support@pearson.com adresine e-posta göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.

 • Seviyem ve PA Seviye Belirleme Testi

 • Seviyemi nasıl belirleyebilirim?

  Seviyenizi ölçmek için, Proficiency Assessment’ı (PA – Seviye Belirleme Testini) yapmalısınız. Bu test, Avrupa’da kullanılan ortak çerçeve ile uyumludur, dolayısıyla Pearson Online English’teki seviyeniz diğer kurumların belirlediği seviyelere denk gelecek şekildedir. Testin tamamlanma süresi yaklaşık 45 dakikadır ve tek bir seferde yapılması önerilir. Bu testten alacağınız puan, kursunuzun size uygun zorluk derecesine göre kişiselleştirilmesi için belirleyici olacaktır.

 • PA (Proficiency Assessment – Seviye Belirleme Testi) nedir?

  PA (Proficiency Assessment), mevcut İngilizce seviyenizi ölçen bir testtir. İlerlemenizi ölçmek için bu testi, üç ayda bir tekrarlayabilirsiniz. İkinci ya da üçüncü yapışınızdan sonra, ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebileceksiniz

 • Seviyemi nasıl değiştirebilirim?

  Programın başında kendi seçtiğiniz seviyeyi değiştirmek için, Proficiency Assessment (PA) (Seviye Belirleme Testi) testini yapmalısınız. Bu testten aldığınız puana göre seviyeniz belirlenecek ve kursunuz size uygun zorluk derecesine göre düzenlenecektir.

  Seviyemi nasıl değiştirebilirim?
 • PA (Proficiency Assessment - Seviye Belirleme Testi) için ne gibi ipuçları verebilirsiniz?

  Proficiency Assessment testinden en doğru puanı alabilmek için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

  • Testi, Pearson Online English programına başlar başlamaz yapın. Testten aldığınız sonuçlar İngilizce seviyeniz konusunda en doğru resmi çıkaracak ve böylece kursunuzu en iyi şekilde kişiselleştirilmesini sağlayacaktır.
  • Testi bir oturuşta bitirin. Bu şekilde daha iyi konsantre olursunuz. Teste sürekli ara verip tekrar başlayan kişilerin puanları nispeten daha düşük çıkmaktadır.
  • Teste başlamadan önce, başkalarının sizi rahatsız edemeyeceği sessiz bir yer bulun. Ayrıca testi yaparken cep telefonunuzu kullanmamaya çalışın.
 • Bir sonraki seviyeye geçebilmek için kaç ünite bitirmem gerekiyor?

  Pearson Online English kursunuzda bir sonraki seviyeye geçebilmek için Pearson Online English Proficiency Assessment™ (PA – Seviye Belirleme Testi) testini yapmanız gerekir. Bu testi üç ayda bir yapabilirsiniz. Hızlı ilerleme kaydetmek için size en başta gönderilen aylık çalışma planını takip edebilirsiniz.

 • Bir sonraki Proficiency Assessment (PA - Seviye Belirleme Testi) testini ne zaman yapabilirim?

  PA testini üç ayda bir yapabilirsiniz. Bir sonraki testi hangi tarihte yapabileceğinizi görmek için, sol gezinti panelinde Performance (Performans) kısmının alt menüsünde bulunan My Level (Seviyem) sayfasını ziyaret edin.

 • PA (Proficiency Assessment - Seviye Belirleme Testi) neden sadece üç ayda bir yapabiliyor?

  PA, İngilizce seviyenizi ve yetkinliğinizi ölçen bir testtir. Yetkinliğinizi geliştirmeniz zaman alır. PA, sadece üç ayda bir yapılabiliyor çünkü İngilizcenizi geliştirmeniz için size yeteri kadar süre vermek istiyoruz. Bir sonraki testinizi hangi tarihte yapabileceğinizi görmek için, sol gezinti panelinde Performance (Performans) kısmının alt menüsünde bulunan My Level (Seviyem) sayfasını ziyaret edin.

 • PA’yı (Proficiency Assessment - Seviye Belirleme Testi) tekrar yapabilir miyim?

  Proficiency Assessment (Seviye Belirleme Testi), mevcut seviyenizi değerlendirmek ve ilerlemenizi ölçmek için yapılır. Teste başladığınızda, tek seferde bitirmenizi öneririz. Zorunda kalırsanız, testi durdurabilirsiniz ancak baştan başlayamazsınız. O yüzden teste başlamadan önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz.

 • Seviyem yeni değişti. Çalışma alışkanlıklarımı da değiştirmeli miyim?

  İlerleme kaydettikçe, çalışma sisteminizi de ilerlemenize göre değiştirerek kendinizi zorlamanız faydalı olacaktır. Seviyenize uygun olan yeni dilbilgisi konuları üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konuları Grammar Guide’da (Dilbilgisi Kılavuzunda) bulabilirsiniz. Ayrıca telaffuz gibi farklı alanlar üzerinde de daha çok çalışabilirsiniz. 


  Çalışma pratiğinizi nasıl değiştirmeniz gerektiği konusunda başka sorularınız varsa, poe.support@pearson.com adresine e-posta göndererek Pearson Online English koçlarının danışmanlığından faydalanabilirsiniz.

 • Çalışma İpuçları

 • Pearson Online English’i ne sıklıkla kullanmalıyım?

  Pearson Online English programında geçirmeniz gereken süre, mevcut İngilizce seviyenize göre değişir. Haftalık çalışmanızı istediğiniz gibi bölümlere ayırabilirsiniz. Her gün 10 veya 15 dakika çalışmanın, öğrenim üzerinde büyük bir olumlu etki yarattığı kanıtlanmıştır.

 • Birkaç haftadır Pearson Online English’i kullanmadım. Tekrar nasıl başlarım?

  Hemen bugün başlayın! Practice (Uygulama) sayfasında yeni dersler bulabilirsiniz. Düzenli alıştırma yapma alışkanlığını tekrar kazanmak için, size programa başladığınızda gönderilen bir aylık çalışma planınıza bakabilirsiniz. Size tavsiye ettiğimiz haftalık plan sayesinde başarılı olacaksınız. Ancak bir ya da iki haftalık bir ara vermiş olmanız da geri kalmanıza neden olmaz. Ünite derslerinize kaldığınız yerden devam edebilir, gelişiminizi sürdürebilirsiniz. Hadi hemen ünitelerinizden bir ders yapın!

 • Çok yoğunum! Çalışmak için nasıl zaman yaratacağım?

  Ne kadar yoğun olursanız olun, Pearson Online English, iş ya da günlük programınızla birlikte yürüyecek kolaylıkta tasarlanmıştır. Günde yalnızca 15 dakika bile çalışsanız, ilerleme kaydedebilirsiniz. Kendinize, dil öğrenmek gibi, yeni bir hedefler koyduğunuzda, motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmak zor olabilir. Çalışmayı ertelemek daha kolayınıza gelebilir ve hatta tamamen bırakmak bile isteyebilirsiniz. Ancak motivasyonunuzu kaybetmemek, öğrenme sürecinizin en önemli kısımlarındandır. Programı kullanmazsanız, öğrenemezsiniz! Bu konuda size yardımcı olmak için altı tane ipucu belirledik.

 • Gramerimi nasıl geliştirebilirim?

  Aslında programda yaptığınız her çalışma ile gramerinizi sürekli geliştiriyorsunuz ve yeni kullanımlar öğreniyorsunuz. Çünkü Pearson Online English’te gramer, her dersin içerisine yedirilmiştir. Her dersi tamamladıktan sonra karşınıza, o derste geçen gramer noktalarını ve açıklamalarını gösteren bir ekran çıkar. Daha yoğun bir gramer çalışması yapmak isterseniz, sol taraftaki gezinti panelinde Practice (Uygulama) kısmının alt menüsünde bulunan Grammar Guide’a (Dilbilgisi Kılavuzuna) bakabilir, istediğiniz konuları seçerek buradan çalışabilirsiniz.

 • Konuşma pratiğimi nasıl geliştirebilirim?

  Konuşma pratiğinizi geliştirmenin iki yolu vardır. Birincisi, sürekli konuşmak! Başlangıç seviyesinde bile olsanız, ne kadar çok konuşma pratiği yaparsınız o kadar gelişirsiniz. Canlı birebir derslerde öğretmenleriniz size telaffuz ve gramer konularında verdikleri geribildirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca grup derslerinde diğer katılımcıların önünde konuşarak özgüveninizi de geliştirebilirsiniz. İkincisi, ünitelerdeki dersleri yapın! Okumak ve dinlemek, anlaşılır bir şekilde konuşabilmeniz için kelime bilgisi ve gramer ile ilgili size yardımcı olur.

 • Yazma becerimi nasıl geliştirebilirim?

  Birçok kişi Pearson Online English sayesinde yazma becerisini geliştirmiştir. İşte İngilizcede daha iyi yazabilmek için üç ipucu!. Birincisi, daha çok okuyun. Okumak, yazmanın temelidir. Özellikle de derslerinizdeki gerçek hayattan alınmış makaleleri okurken sağlam bir yazma temeli oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, Pearson Online English ünitelerinizi tamamlamayı ihmal etmeyin. Gramere odaklanın. Pearson Online English'in Grammar Guide’ında (Dilbilgisi Kılavuzunda) doğru ve anlaşılır yazı yazmanıza yardımcı olacak gramer noktalarını bulabilirsiniz. Öğretmenlerinizden geribildirim alın. Öğretmenlerinizden biriyle canlı birebir ders yapın ve yazma becerinizi nasıl geliştireceğinize dair özel geribildirim alın.

 • Pearson Online English’i TOEFL ya da IELTS sınavlarına hazırlanmak için nasıl kullanabilirim?

  Pearson Online English ile düzenli çalışan kişiler, yalnızca beş hafta sonrasında TOEFL puanlarını %22 arttırabilmiştir. İşte Pearson Online English’i TOEFL, IELTS ya da Cambridge sınavına hazırlanmak için nasıl kullanabileceğinize dair bazı ipuçları! Üniteleriniz arasından "Prepare for My English Tests" Unit’, (“İngilizce Sınavlarına Hazırlan” Ünitesini) etkinleştirin. Bu ünitede, sınavlardaki ders başlıklarına benzer dersler bulacaksınız. Pearson Online English Proficiency Assessment (PPA - Seviye Belirleme Testi) testini yapın. Bu test diğer sınavlar için harika bir pratik imkânı sunar. Testte üç temel beceri alanından sorular yer alır ve en sonunda mevcut yetkinlik seviyeniz belirlenir. Canlı derslere katılın. Sınavlardaki sözlü kısımlar için ihtiyaç duyacağınız konuşma becerilerinizi geliştirmek için canlı birebir dersler ya da grup dersleri alın. Canlı birebir ders alıyorsanız, öğretmeninize bu sınavlara hazırlandığınızı söyleyin ve gereken alanlarda birlikte çalışın.

 • Pearson Online English’i İngilizce iş görüşmelerim için nasıl kullanabilirim?

  Pearson Online English sayesinde birçok kişi İngilizce iş görüşmelerine hazırlanmış ve başarılı olmuştur. İşte sizin de başarılı olabilmeniz bazı ipuçları! “Advance My Career” Unit’i (“Kariyerimde İlerlemek İstiyorum” Ünitesini) etkinleştirin. Canlı derslere katılın. Konusu kariyer geliştirme olan bir grup dersine katılın (bunun için grup dersleri listesine göz atın) ya da birebir özel dersler için rezervasyon yapın ve bu derste öğretmeninizle, iş görüşmesindeymişsiniz gibi rol çalışması yapın.

 • Word Bank’imde (Kelime Bankası) 800 kelime var! Nereden başlamalıyım?

  Word Bank’inizde derslerde karşınıza çıkan tüm kelimelerin bir listesi mevcuttur. Yeni dersler bitirdikçe, yeni öğrendiğiniz kelimeler burada birikir ve liste zaman içerisinde kabarabilir. İşte Word Bank’i daha etkili kullanabilmeniz için birkaç ipucu! Filtreleri kullanın. Filtreler, bir kelimeyi ne kadar iyi bildiğinizi gösterir. Tercihinize göre, Weak (Zayıf), Good (İyi), Strong (Güçlü) ya da or Excellent (Mükemmel) bildiğiniz kelimeler üzerine odaklanabilirsiniz.

  Word Bank’imde (Kelime Bankası) 800 kelime var! Nereden başlamalıyım?

  Önemli kelimelere yıldız koyun. Her hafta, 5 ya da 10 kelime seçin ve bu kelimelerle ilgili yazma, telaffuz ve bir bağlam içerisinde nasıl kullanıldıkları gibi öğrenebildiğiniz kadar bilgi öğrenin.

  Word Bank’imde (Kelime Bankası) 800 kelime var! Nereden başlamalıyım?

  Güçlü ve Mükemmel kelimeler akıcılığınızı geliştirir. İyi bildiğiniz kelimeleri ihmal etmeyin! Bu kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini, hangi bağlamda kullanıldıklarını çalışın ve bir sonraki canlı dersinizde kullanın.

Close